BillMcGaughey.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: Ana sayfa

 

Üçlü Varolus¸ üzerine Yansimalar

William McGaughey tarafindan

"Üçlü Varlik" in anlami nedir? Bu sadece bir konusma sekli degildir. Açik havada herhangi bir yere koyun ve gördüklerini bildirin.

Önce, maddi varlik dünyasini görürsünüz. Senin ve yukaridaki gökyüzünün altindaki dünyayi görüyorsun. Dikkat çekmek için sonraki sey hayat belirtileri olabilir. Nerede durdugunuza bagli olarak, agaçlar, yabani otlar, otlar ve belki de etrafinda dolasan birkaç küçük hayvan olabilir. Baska insanlar olabilir. Varligin ikinci türü: canlilar. Üçüncü tür, Homo sapiens'in ürettigi belirli bir yasam biçimidir. Bu, insan düsüncesinin yarattigi dünya olacaktir. Bir sehir caddesinin yakininda duruyorsaniz, bazi düsünen kisilerin onlari tasarlamamis ve yaratmadikça binalari, çimento kaldirimlarini, duran isaretleri, trafik isiklarini ve diger nesneleri görürsünüz.

Bu üç varolus biçimini ayni resimde bir araya getirmek için bilinç kaymasi gerekebilir: (1) Hepsi fiziki olarak var olurlar. (2) kendimiz dahil olmak üzere canlilar, bir organizmanin hayat döngüsü tarafindan tanimlanan belirli bir zaman süresi boyunca var olurlar. (3) Düsünceler, maddi bir nesne içinde verildiginde fiziksel olarak var olur. Teknoloji olarak adlandirdigimiz sey, çesitli amaçlara hizmet etmek için makineler üretmek ve kullanmaktir. Uygar halklar ürünlerini her yerde görüyorlar.

Bu yüzden derin bir nefes alip, yasadigimiz dünyanin üç farkli türden olustugunu düsünüyoruz; bu kombinasyon kendi varligim alanini olusturuyor.

simdi baska bir sasirtici gerçek düsünelim. Fiziksel varlik kozmosun her yerinde var olur. Hidrojen ve diger kimyasal elementlerin atom ve moleküllerinde bulunur. Bu varolus, dünya gezegeni için geçerlidir. Bildigimiz kadariyla, dünya, varligin diger iki türünü destekleyen tek yerdir.

Bildigimiz kadariyla, evrende baska herhangi bir yerde hayat yoktur. Canli canlilar, yildizlarda ya da günes sistemindeki diger gezegenlerde ya da aylarda bile bulunmazlar. Ve Homo sapiens bir yasam türünü oldugu için, dünya yüzeyindeki bu kabuk katinin ötesinde yerlerde düsünce yoktur. Ayda, insanlarin gönderdiklerinden baska gezegenler veya yildizlar üzerinde akillica üretilen herhangi bir nesne yoktur. Diger yerlerde sadece ham fiziksel varolus var. Düzenlemesi fizik ve kimya yasalarina tabidir.

Bir an için bir an düsünerek bir insan olarak hosumuza giden benzersiz durumun farkinda olabilirsin. Bunu yapin ve hangi düsüncelerin akla geldigini görün. Bu, kim oldugunuzu ve nerede oldugunuzu göz önünde bulundurmaniza yardimci olacaktir.

Elbette, insanligin, evrenin baska yerlerinde de hayatin var olabilecegi fikri ile büyüdügünün farkindayim. Herhangi bir akilli yanit olup olmadigini görmek için radyo sinyalleri gönderiyoruz. Belki uzaylilar ya da uzayli yabancilar gezegenimizi ziyaret etmistir. Belki ABD hükümeti bunu biliyor ve onu gizli tutuyor. Bu tür sorular konusunda hiç durusum yok, sadece tartismasiz olarak bilinen seyleri sadik kalacagim.

Üçlü varliga dönün. Çevrenizdeki dünyanin dogasini algilamis ve düsünmüssünüzdür, üç farkli biçimde varoldugunu görüyorsunuz. Bu dünya, maddenin, yasamin ve düsüncenin bilesimidir. simdi bu varliklarin her birinin belirli bir zamanda olustugunu anlayin. Önce maddi, sonra da hayat geldi ve sonunda düsündü.

Mesele, ilk olarak Evren Big Bang'te yaratildiginda ortaya çikti. Yasam on milyar yil sonra, ilk önce basit prokaryotik hücreler seklinde ve daha sonra ökaryotik hücrelerde ortaya çikti. Düsünceler insanin bilincinde, fiziksel nesneler olarak uygar insanlar bir seyler insa etmeye basladiginda ortaya çikti. Bu süreç bes yüz yil önce Rönesans döneminde yogunlasti.

Bir asir önce bilim adamlari, fiziksel çevremizin üçlü dogasindan haberdardi. Ayri parçalara verilen adlar "jeosfer", "biyosfer" ve "noosfer" idi. Bir Avusturyali jeolog Edward Suess, ilk olarak 1875'te yayinlanan Alpler hakkinda yazilan bir kitapta "biyosfer" kelimesini kullandi; Canlilarin yarattigi yeryüzünün bu ince seridiydi. Bir Rus jeolog ve kozmoloji uzmani Vladimir Vernadsky bu konsepti 20. yüzyilin üçüncü on yilinda popülerlestirdi. (Bkz. Vernadsky.) Pierre Teilhard de Chardin ile birlikte Vernadsky, noosfer adi verilen insan düsüncesinin bir alani kavramini gelistirdi.

Bu üç varolus alaninin birlikte nasil çalistigini tanimak önemlidir. Toprak çalismasi olan jeoloji, kimyasal süreçlerle baslar, ancak yasamin çevredeki etkisi ile devam eder. Karbonifer dönemindeki sikistirilmis bitki kalintilarindan olusan bir kaya türü olan kömürün düsünün. Kireçtasi, baska bir kaya, kabuklu deniz canlilarindan olusan kalintilardan olusur. Dünyanin atmosferi o kadar çok oksijen içerebilir ki, oksijenin kilitlendigi kimyasal bilesiklerden yosunlarin enerjisini çikarmamisti. Yasamin yeryüzü yapisi üzerindeki etkisi çok fazladir.

Ayni sey, hayata ve atil kimyasallara iliskin insan düsüncesi için de geçerlidir. Tarim teknolojileri, insanlar için gida üretimini artirmak için sistematik olarak bitki türlerini üretmistir. Domesticated hayvanlar, hayvan hayatinin karisimina insan müdahalesini temsil eder. Dünyanin toprak ve maden kaynaklari ile ilgili olarak, bütün yerlesim yerlerinde düsünülmüs bir insan etkinligi belirtileri görüyoruz. Nüfusu sisen nüfusu ile dünyanin tüm yüzeyini yapay bir yasam alanina dönüstürüyor.

Dogal bilimler bu gelismeleri inceleyebilir ve incelemelidir. Yine de, jeosfer, biyosfer ve noosfer arastirmasinin varligi anlamanin yollarindan biri oldugunu unutmayin. Aristoteles dört nedenden dolayi teori gelistirdi: maddi neden, biçimsel neden, etkin neden ve nihai neden. Dogal bilimler, seyi oldugu gibi inceler. Diyelim ki, maddi ve biçimsel nedenlerin bu bilgi biçimine en yakin hale geldigini varsayalim. Bununla birlikte, etkin ve nihai nedenler, zaman içerisinde ve belki de bu degisikligin nihai olarak nereye yöneldigi konusunda bir seylerin nasil degistigini açiklamaktadir. Bu, son bilimselligi önermek için dogal bilimden ziyade tarihtir, ayrica kozmolojinin bir örnegini de içerir.

20. yüzyilin baslangici Vernadsky gibi bilim insanlari üçlü varligimizin dogasini tarif ettiyse, 21. yüzyilin basinda büyük bir tarih çalismasinin bir disiplin olarak ortaya çiktigi görüldü. David Christian gibi ileri tarihli bilimlerin temelini atarak insa etmis olan büyük tarihçiler, dünyamizin ard arda gelen fiziksel varolus, yasam ve insan kültür dalgalari içinde nasil evrimlestigini anlatan bir hikaye hazirladilar. Bu, modern anlayisimizi besleyecek yeni bir yaratilis hikayesi türüdür. Üçlü Varlik Tarihi adli kitap, öykü anlatiminin odak noktasini, özellikle evrensel tecrübenin "üç bölüm" ü üzerine, yani konusur.

Son bir not: Yasam ve insan uygarligi, yeryüzünün arazi yüzeyinde tehlikeli bir sekilde küçük bir alanda yer aldigindan, insan yasadigi çevreyi korumaya özen göstermezse yok edilebilirler. Fiziksel varolus tehlikede degildir, ancak diger iki tür vardir. Öyleyse, büyük tarihin öyküsünün, hayatin ve insan düsüncesinin kirilgan ve bu tarihin kritik döneminin nasil oldugunu açiklamak için dikkatli bir masal olarak görelim.

 

için: kitap hakkinda --- geri dön: Ana sayfa --- için: zamani geldi

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca - Rus      

 

TELIF HAKKI 2014 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.billmcgaughey.com/reflections.html