BillMcGaughey.com

geri dön: New Hampshire primary

 

Beyaz bir adam kimligini cennete ulastirabilir mi?

 

Kendimi beyaz bir insan olarak düsünmeye zorlandim. Bir Amerikali olmak artik yeterli degil. Zafer günleri geçti. Benim gibi bir kisi için olumlu bir kimlikten geriye kalanlardan kurtulmak için is yapilmasi gerekiyor.

Irkçi saldiri, çok gençken baslayarak Amerika'daki siyasi manzarayi degistirdi. Bu, yeniden dirilen azinliklarin bir dönemidir. Fakat ben azinlik degilim. Ben üst-orta sinif bir evde dogmus beyaz bir erkeklerim. Ben beyazim, siyah degil. Ben erkek, kadin degilim. GLBT topluluguyla iliskili degilim, ancak düzeldim. Bu beni nerde birakiyor? Bir baskasinin kahramanca esitlik mücadelesinin sonu olacak mi?

Bir zamanlar, Amerika'daki beyaz insanlar, beyaz irkin üyeleri degil, Amerikalilar olarak kendi kimliginde rahat olabilirler. Fakat Sivil Haklar hareketi, önce siyah insanlar adina bir sikayet, daha sonra da kadinlari ve ardindan escinselleriyle lezbiyenleri rahatsiz etti. Onlarin ortak zalimleri elbette beyazdi. Ayrimcilik masraflarinin davul ritmi güçlendi.
Beyaz bir adamin nesi vardi? Siyasi sohbet, mesru kimligine izin vermiyor gibi görünüyordu.

Belki Amerika'daki beyazlar firsata son verildi. Yasamlarimiz egitimden meslekten emekliye ayrilmis dar bir yoldan yönlendiriliyor. Bir zamanlar güçlü olan din dalaverelerde. Ruhu besleyen seylerin genislemesi için az yer var. Inisiyatifi ileriki kisisel ilerlemeler için yetersiz kilan, "beyaz ayricalik" ve "baskalarina karsi" ayrimcilik yapma egilimine iliskin küçümseyici mesajlar için bir hedef haline geliriz.

Bu bizim kültürünün saglayabilecegi tek sey midir? Beyazlarin yeni ve daha iyi fikirlere ihtiyaci var.

Cevabi toplu is hayatinda mücadele etmenin poposunu yapan gruplara karsi düsmanca, savunma amaçli bir tutum gelistirmenin cevabi mi? Sanirim daha fazla sey yapabiliriz. Ama bu ne? Bizim zamanimiz meselesidir. Bu vasat bir ortamda sorulmayan bir sorudur. Beyaz insanlar askin bir kültüre öncülük etmelidirler.

Bence benim gibi biri için kahramanca bir mücadele olabilir. Kendi veya grup tüzügünde kendim veya benim türünümü baska birinin pahasina ilerletmekle ilgisi olmayabilir. Ne olmaliydi peki? Olumlu bir kendini tanimlama arayisi kendisi kahramanca olabilir, ancak bir sey daha bulunmasi gerekir.

Sözde "beyaz irkçilar" ile özdeslesmek için iyi bir baslangiç ??olabilir. Bu gün ve çagda, siyahlari açikça ezmek degil, kültürel saldiri altinda inatla beyaz kimliklerine sarilmak olan kisiler degildirler. Zorluk baskasini nefret etmeden yapmaktir. Gururla, beyaz oldugunuzu kabul edin, ancak bir üstünlük beyani olarak degil. Mücadele, olabildigince her durumda kendinizi gelistirmektir. Toplumsal bir varlik olarak kendi iyiliginiz için, bunu ayni görüslü kisilerle yapmaya çalisin.

Ailen ve büyük ebeveynlerin uzun süre geri dönmesinden gurur duyun. Farkli bir mücadelesi vardi ama bunlar ortaya çikti. O zaman beyaz olmak Amerikalilar için böyle bir mesele degildi. Ancak bu sizin için bir sorundur. Zamanlar degisti ve mücadele alaninizi degistirmeniz gerekiyor. Beyazliginiza gurur bulamazsan, baska hiçbir yerde bulamazsin. Ayrica, baskalarinin mücadelelerine de saygili davranmak iyi olur. Yasa ve yasat. Kendiniz olsaniz, baskalarinin yaptiklarina karsi siddet kullanmadan kendi yolunuzu bulun.

Simdi, dislileri platütlerden daha spesifik bir seye kaydirmama izin verin. Sanirim beyaz Amerikalilar, özellikle egitim süreci ile baslayan bir tuzaga yakalanmis durumda. Evet, hepimiz belli bir miktarda kitap ögrenmeye ihtiyacimiz var. Fakat egitim vizyonu olmayan bir toplum için bir holding deposu olmamalidir. Vizyonsuz bir toplum, her insanin baskasindan daha iyi olmaya çalistigi toplumdur.

Egitim, kisisel kimligini, öngörülen basariya kadar olan yollarla önceden toplama yerine gelistirmelidir. Benim görüsüme göre, toplumumuzun gençleri kisisel borçlarinda on binlerce dolari çalistirmaya tesvik etmesi utanç verici bir seydir; böylece kariyer papazi kovalamaciliginin baslangiç bloguna girebilirler. Gerçegin pesinde olmak ne oldu? ?tibari yanlis kullanilmiyor mu?

Parayla kontrol edilen demokratik süreç, kariyer politikacilar tarafindan çikarlari göz önünde bulundurularak yönetilir. Büyük varliklari yöneten hedge-fon yöneticileri, her yil milyarlarca dolarlik yönetim ücreti öderler. Serbest ticaret politikalari, ithal mallarin ABD pazarina sinirsiz erisilmesini garantilemekle birlikte, is piyasasi giderek artan sayida istihdamin Dogu Asya ve diger ülkelerdeki düsük ücretli ülkelere gitmesi nedeniyle küçülüyor. Bugünün genç Amerikalilar, kendi toplumlarinda bir yere sahip olup olmadiklarini merak ediyorlar. Yabanci emek ulusun verimli islerini henüz almamissa, robotlar yapacak.

Toplumumuzu sarsan salgin epidemiyi düsünüyorum. Ilk cevap, yasadisi uyusturucularin kullanimini suçlu hale getirmektir. Peki yasal ilaçlarin fazla verilisi ne oldu? Her gün, ilaçlarin saglikli ve mutlu bir hayatin anahtari oldugunu düsündüren televizyon reklamlariyla bombardimana tutulduk. Acaba bu kadar çok insan agri kesici ilaçlara bagimli degil mi? Uyusturucu kullanimi, elmali turta kadar Amerikali hale geliyor. Ve bu haplari bastirmaya zengindir saygin, egitimli profesyoneller.

Bu yüzden kendim yerine, egitimsiz veya yanlis egitim görmüs toplumun ve özellikle de "beyaz irkçi" larla kendimi iliskide bulunacagim. Kendimizle gurur duyarken baskalari tarafindan hor görülebiliriz. Kendi olumlu kimligimizi seçersek ve kötü niyetli elestiriler karsisinda ona sadik kalirsak gurur duyabiliriz. Baskalarinin ne düsündügüne bakilmaksizin kendi hedeflerimizi belirleyip onlara ulasirsak gurur duyabiliriz. Resmi kimlik yapicilari birakin ve kendiniz olmak isteyeceginiz gibi yeniden yaratin.

Böylece yeni bir toplum yaratilabilir. Insanlar bilinçli olarak kim olmak istediklerini seçecektir. Benzer amaçla baskalarinin sirketini seçeceklerdir. Evde daha çok hissettigimiz bir topluma yol gösterecek yeni bir aspirasyon yazinina sahibiz. Irkçi veya cinsiyet seytanlariyla dolu bir toplum degil, her biri kendi gerçek varligini bulmasina izin veren toplum olmaz. Her biri kendi tercihleri ??dogrultusunda daha iyi insanlar olmaya çalisan digerlerinin mücadelelerini takdir edebiliriz.

Bu konuda konusmaya baslayin. Bu kavramin sizin için ne anlam ifade ettigini düsünmeye baslayin. Bu noktada birkaç cevabim var ancak daha fazla tartisma yaparak daha fazlasini elde etmeyi umuyoruz. Yanitlarinizi benimle paylasir misiniz?

Kimlik, kültürümüzdeki en büyük seydir. Bunu, insanlari bölmek yerine birlestirecek olumlu bir güç haline getirme yetkinizdedir. Toplumu bu hatlar boyunca yeniden yaratma gücü herkesin onuruna sahip olabilmesi için elinde.

geri dön: New Hampshire primary

Click for a translation into:

Ingilizce - Francuski - Hiszpanski - Niemiecki - Portugalski - Wloski

Chinski - Indonezyjski - Polski - Holenderski - Rosyjski

 

 

TELIF HAKKI 2016 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

http://www.BillMcGaughey.com/identityheaven.html